Kadria - kotle na pelety
KOTLE NA PELETY » KAMNA NA PELETY » PELETY
Kadria - kotle na pelety

Vytápění peletami

Dřevěné pelety jsou ekologické palivo budoucnosti. Perspektivnost topení peletami je daná třemi základními faktory a to obnovitelností zdroje, možností komfortního topení a nízkou cenou.

Výběr pelet

V zásadě je třeba pelety a tím i kotel vybírat podle roční spotřeby. Při nízké spotřebě, tzn. od 1-4 tun není prakticky potřeba řešit levnější druhy pelet, protože problémy způsobené při spalování se nekompenzují s ušetřenými penězi. Při spotřebách nad 6 tun je již ekonomické uvažovat o spalování levnějších druhů pelet, ale je to kompenzováno vyššími pořizovacími náklady na hořák s mechanickým čištěním strusky.

Druhy pelet

Výběr pelet a jejich kvalita se řídí dle množství popele a jeho charakteru.

U dřevních světlých pelet se množství popele pohybuje od 0,5-0,7%.

U dřevních tmavých pelet s kůrou se množství popele pohybuje od 0,6-0,8%.

Důležitý faktor je také, že dřevní popel se taví při 650°C.

U pelet ze stéblovin (tráva, seno, řepka, otruby, obilí,..) se množství popele pohybuje od 8-15%. Odvod tohoto popela vytváří první problém a druhým je, že popel z těchto druhů pelet se taví přibližně při 350°C, takže daleko snadněji dochází ke vzniku strusky a zanesení roštu hořáku. Spalování těchto druhů pelet vyžaduje mechanické čištění. Další problém se kterým je potřeba u pelet ze stéblovin počítat je vysoký podíl dusíku a chlóru v těchto peletách. Při spalování následně dochází k vytvoření kysličníku chlóru a dusíku, které zpětně reagují se vzdušnou vodní parou, která přichází s nasátým vzduchem a dochází k chemické reakci a vytvoření kyseliny dusičné kyseliny chlorovodíku. Spalování těchto pelet tedy doporučujeme pouze ve velkých teplárnách se speciálními filtry.

Pelety si můžete objednat v našem eshopu!

Odpovědi na často kladené dotazy si můžete přečíst zde.